top of page
  • Zdjęcie autoraBookhunter

"Enola Holmes 4.Sprawa osobliwego wachlarza" Nancy Springer

Zaktualizowano: 7 lut 2021Tytuł: Enola Holmes 4.Sprawa osobliwego wachlarza 
Autor: Nancy Springer
Wydawnictwo: Poradnia K
Okładka: twarda
 Data wydania: 2021-01-27 
Data 1. wyd. pol.: 021-01-27 
Data 1. wydania:  2010-05-13 
Liczba stron: 224 
Język: polski 
ISBN: 9788366555310 

Enola Holmes - nastolatka siostra Sherlocka Holmesa. Dziewczyna odważna, inteligentna, bystra ale i z własnym charakterem oraz tupetem. Indywidualistka pragnąca i realizująca własne marzenia o byciu słynną panią detektyw, powraca aby stawić czoła kolejnym wyzwaniom. Tym razem nastolatka ponownie podejmie próby pomocy lady Cecylii, która pragnie uniknąć aranżowanego małżeństwa. Enola doskonale wie jak to jest, kiedy ktoś odgórnie narzuca Ci swoje zdanie, próbuje wpoić pewne zasady oraz reguły a także "zmusza" do postępowania wbrew sobie. Kiedy nie pozwala i nie daje spełnić największych marzeń, planów i podążać własną drogą - wie jak to jest tracić i stracić wolność. Nie cofnie się przed niczym aby pomóc kobiecie w potrzebie, nawet jeśli będzie musiała zaryzykować własne marzenia, niezależność a także poczucie wolności. Jednocześnie ma na uwadze, że nadal musi ukrywać się przed braćmi, marząc o tym aby odnaleźć matkę.

Czy jej się uda?


Akcja kolejnego tomu ponownie przenosi czytelnika do Londynu XIX-tego wieku, kiedy to panowały zupełnie inne zasady niż obecnie. Społeczeństwo spory nacisk kładło na wychowanie, wykształcenie kobiet a także by spełniały się w roli idealnej żony, matki i gospodyni domowej. Wszystkie panie miały przede wszystkim dobrze wyglądać, nienagannie się zachowywać, mówić, być przykładnymi żonami i matkami. Ponadto całkowicie zostały uzależnione od mężczyzn a przysługujące ich prawa były znacznie ograniczone. Autorce bardzo dobrze udało się oddać ten klimat - jest on na tyle realny, że z czasem rzeczywiście można go poczuć na własnej skórze.


Całą historię śledzimy z punktu widzenia tytułowej bohaterki, w narracji pierwszoosobowej. Enola mimo iż pochodzi z utytułowane rodziny nadal nie chce poświecić się nauce nienagannych manier i podlegać utartym schematom, które wyznaczyło społeczeństwo. Wyznaje własne priorytety i pragnie żyć według własnych zasad - walczy o życie, które sama uznaje za stosowne. Pozostaje wyrachowana, zdecydowana ale i też nie brakuje jej umiejętności skupienia, koncentracji czy poczucia humoru. Z każdym tomem i każdą sprawą dojrzewa, jednocześnie nadal pozostając roztrzepaną i niekiedy postępując nierozsądnie lub zbyt pochopnie. Jednak to nie przeszkadza jej w realizacji marzeń a dokładnie spełnianiu siebie w roli pani detektyw a także odnalezieniu matki, która zniknęła w dniu jej urodzin. I należy przyznać, że to pierwsze wychodzi jej naprawdę dobrze, na co dowodem jest fakt, że mimo ukrycia zgłaszają się do niej osoby z prośbą o pomoc w rozwiązaniu ich problemu lub kolejnej intrygi.


Język jakim posługuje się autorka jest lekki i przyjemny, dostosowany do nastoletniego wieku czytelnika. Podobnie jest z fabułą w której nie brakuje zagadek, szyfrów, tajemnic, przeróżnych niejasności i oczekiwania na to co będzie dalej (nawet pomimo tego, że czasem może wydać się zbyt prosto). Można powiedzieć, że bez przerwy coś się dzieje i nie ma czasu na nudę, dzięki czemu powieść może wciągnąć także dorosłego. Główna bohaterka mimo iż czasem naiwna i łatwowierna, nie zachowuje się jak dorosły - poważnie, nienagannie, bezbłędnie. Jak to w tym wieku bywa roztrzepana, nieuważna, roztargniona ale i też nie można odmówić jej cech, którymi powinien wyróżniać się dobry detektyw. Wydaje się naturalna a nie sztucznie "wydmuchana" co jest wielkim plusem w czasach, kiedy z nastoletnich bohaterów robi się dojrzałe, rozsądne i poważne osoby. Ten fakt, tylko umila lekturę powieści.


  Jednocześnie pomimo iż całość czyta się bardzo dobrze, wyraźnie da się odczuć, że jest kierowana do nastolatka, co nie oznacza, że dorośli również nie mogą miło spędzić czas. Jednakże ci drudzy najprawdopodobniej nie dostrzegą i nie docenią wszystkich walorów powieści, będzie im przeszkadzać szablonowość i schematyczność głównej bohaterki, która w zaginięciu matki widzi tylko i wyłącznie zagadkę do rozwiązania, natomiast samo zakończenie mało satysfakcjonujące i emocjonujące. Jednak i na to nie ma reguły. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji czytelnika - po prostu trzeba lubić przygotówki i tego typu opowieści.

Fakt powieści nie zaszkodziłoby nieco więcej zbiegów okoliczności i większej liczby zwrotów akcji, jednak nie można powiedzieć, że ich brakuje i jest nudno. Zdecydowanie tak nie jest.

Spotkanie z Enolą Holmes to prawdziwa przygoda, którą nie zaszkodzi przeżyć a być może nawet można poczuć na własnej skórze i to za każdym razem, kiedy sięga się po te książki.18 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page