top of page
  • mkcelinska

Duchy nocy świętojańskiej - Edward Benson, Mikołaj Gogol i inni


Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Seria: Wigilijne strachy
Data wydania: 2023-06-30
Liczba stron: 562
ISBN: 9788382029468

Niesamowita podróż po magicznym świecie demonów, upiorów i duchów.
Znana pod wieloma nazwami najkrótsza noc w roku od wieków była czasem szczególnym, związanym z miłością, płodnością, ale i grozą, czającą się w ciemnych borach. Ludy słowiańskie, germańskie i celtyckie oddawały wtedy hołd siłom natury, żywiołom wody i ognia, którym patronowały mityczne stworzenia, świętując nadejście lata na przy płonących ogniskach.
W tym wyjątkowym zbiorze czytelnicy znajdą między innymi liryczną opowieść Mychajła Kociubynskiego o miłości i magii Cienie zapomnianych przodków – prawdziwą perłę ukraińskiej literatury, zainspirowaną kulturą Hucułów. Jest tu także najsłynniejsza powieść grozy Mikołaja Gogola Wij, która zrobi wrażenie nawet na najbardziej wytrawnych wielbicielach horroru. W książce zamieszczone są również utwory Jana Barszczewskiego, Romana Zmorskiego, Aleksieja Tołstoja, Edwarda Bensona, Vincenta O’Sullivana i innych mistrzów literatury grozy


"Duchy Nocy Świętojańskiej" - fascynująca podróż w krainę magii i demonów


"Duchy Nocy Świętojańskiej" to kolejna wspaniała antologia wydana przez Wydawnictwo Zysk i S-ka, która przenosi czytelnika w świat folkloru i wierzeń z różnych zakątków globu. To niepowtarzalna okazja, by oderwać się od rzeczywistości, zanurzyć w świat pełen zjawisk nadprzyrodzonych, duchów i stworzeń, które fascynowały naszych przodków i wciąż inspirują współczesną literaturę. Ta antologia kusi do spędzenia chwil w jej towarzystwie, delektując się ulubionym napojem.


Osobiście bardzo cenię zbiory opowiadań przygotowywane przez Wydawnictwo Zysk i S-ka, zarówno te z okazji przesilenia letniego, jak i te zimowe. Za każdym razem odkrywam w nich coś nowego, mimo iż autorzy, których opowieści się w nich znajdują, dawno odeszli. Ich twórczość zasługuje na uwagę czytelników, ukazując, jak widziano pewne zjawiska i jak wierzenia kształtowały życie ludzi. Mają one niepowtarzalny urok, którego trudno szukać w dzisiejszych opowieściach. Być może to klimat tamtych czasów i miejsc, albo mentalność ludzi. Jednak nie da się oprzeć urokowi tych historii.


Dużą zaletą tej antologii jest możliwość czytania jej wybiórczo, nie trzymając się ściśle chronologii spisu treści. Dodatkowo większość opowiadań nie jest zbyt długa, co sprawia, że można je przeczytać w wolnej chwili. Jednak są również wyjątki, dwa opowiadania wyróżniają się znaczącą ilością stron i nadają się na lekturę, gdy nie ogranicza nas czas.


Każde z opowiadań w antologii jest inne i niepowtarzalne. Czytelnik przeniesie się w słowiańskie klimaty, wskazujące na różnorodność kultur. Od Wysp Brytyjskich po Irlandię, antologia oferuje różnorodność, która przypadnie do gustu każdemu. Wszystkie opowieści są ciekawe, wciągające i inspirują wyobraźnię.


Nie trzeba zachęcać miłośników zbiorów opowiadań do sięgnięcia po tę antologię, zwłaszcza jeśli interesują się opowieściami o duchach, zjawach, wampirach i innych stworzeniach. Dla tych, którzy nie mieli jeszcze okazji czytać takich zbiorów, warto spróbować. Być może ta antologia będzie właśnie dla nich idealna.


"Najkrótsza noc w roku" jest traktowana jako czas szczególny, niosący ze sobą magię, demony i bogów. Ta antologia pozwala na chwilowe uwierzenie w istnienie niezwykłych rzeczy na tym świecie, wprowadzając nas w groźny świat letniego przesilenia. Opowieści Słowian, Celtów i Germanów stanowią ciekawego przewodnika po tym mrocznym świecie. Czy warto zatem zanurzyć się w tej niezwykłej podróży?


"Duchy Nocy Świętojańskiej" to wyjątkowa antologia składająca się z piętnastu unikatowych utworów autorstwa dziesięciu różnych pisarzy. Każde z opowiadań ma swój niepowtarzalny styl, co czyni tę antologię różnorodną i interesującą. Historie różnią się między sobą pod wieloma względami, od współczesnych po te wyjęte prosto spod słomianej chłopskiej strzechy. Opowiadają o miłości, magii, demonach i ludzkim okrucieństwie. Znajdziemy wśród nich także archaizmy, imiona i nawiązania do różnych kultur, co dodaje antologii głębokości i niebanalności. Mimo pewnych trudności związanych z nieznajomością niektórych archaizmów, lektura tej antologii była dla mnie czystą przyjemnością, łączącą różnorodność słowiańskich mitów, legend ze wschodu, mrocznych duchów i demonów. To zbiór niezwykle nietypowy i fascynujący, który zdecydowanie polecam każdemu miłośnikowi opowiadań pełnych tajemniczego uroku.


Moja ocena: 7/10

8 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page