top of page
  • onlypretenderpl

Awanturnicza dusza, czyli "Zatoka Francuza" Daphne du MaurierMam ogromny sentyment do "Rebeki" Daphne du Maurier, bo to od niej zaczęłam lata temu moją przygodę z klasyką. Pamiętam, jak wiele emocji czułam śledząc historię kobiety, która odkrywa tajemnice posiadłości swojego męża. Dlatego bardzo ucieszyła mnie wieść o tym, że powieści du Maurier zostaną wydane w ramach serii butikowej, w tych zachwycających każdą okładkową srokę wydaniach! Znam już "Moją kuzynkę Rachelę", a także "Oberżę na pustkowiu". Uwielbiam klimat powieści tej autorki, więc decyzja o sięgnięciu po najnowszą "Zatokę francuza" była oczywista. I przyznaję, że zrobiłam to trochę w ciemno, bo nie zaglądałam nawet do opisu. Wystarczyło mi nazwisko autorki i to piękne wydanie z obwolutą!

Znudzona londyńskimi podwieczorkami i londyńskim towarzystwem lady Dona St. Columb udaje się razem z dziećmi do zapomnianej posiadłości męża na kornwalijskim wybrzeżu.

Gdybym miała określić "Zatokę francuza" jednym słowem, to powiedziałabym, że jest EKSCYTUJĄCA! Od samego początku czułam niesamowitą ekscytację tym, że nic w postępowaniu Lady Dony St. Columb nie jest takie, jakie być powinno. Po przyjeździe do Kornwalii daje się ponieść emocjom, stawiając pod znakiem zapytania wszystkie swoje dotychczasowe wartości. Pod pozorem znajomości z pewnym Francuzem Dona odkrywa swoją prawdziwą naturę - a droga, która prowadzi ją ku przemianie jest fascynująca. Całość jest napisana przyjemnym w odbiorze językiem, co w połączeniu z wartką akcją sprawia, że powieść czyta się szybko. Portret psychologiczny Dony jest nakreślony z precyzją i spójnością, ma się wrażenie, że to prawdziwa kobieta, która kiedyś żyła. Chociaż na początku jej zachowanie wprawi w osłupienie czytelników przyzwyczajonych do opowieści o damach konwersujących grzecznie przy herbatce - takich rzeczy nie sposób szukać u du Maurier! "Zatoka francuza" to opowieść o odwadze, śmiałości i poszukiwaniu szczęścia. Du Maurier po raz kolejny udowodniła swój kuszt pisarski pokazując nam zupełną przemianę kobiety żyjącej w siedemnastym wieku. Znudzona Dona odkrywa swoją prawdziwą naturę, porzuca konwenanse, niemal bawi się kosztem swoich sąsiadów... Byłam zupełnie zdziwiona jej postępowaniem, z fascynacją śledziłam kolejne jej kroki i trochę żałuję, że ta powieść skończyła się tak szybko. Polecam!


ocena: 9/10


Zatoka Francuza Daphne du Maurier, tytuł oryginału: Frenchman's Creek, tłumaczenie: Magdalena Słysz, wyd. Albatros 2023, 320 stron

10 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page