top of page
  • Mary Bycowsky

„Życie pszczół” Maurice Maeterlinck
Tytuł: Życie pszczół
Autor: Maurice Maeterlinck
Data wydania: 2022-07-27
Liczba stron: 480
Wydawca: MG
ISBN: 9788377798294


„Życie pszczół” Maurice’a Maeterlincka, czyli wszystko co chcielibyście wiedzieć o tych stworzonkach, ale wstydzicie się zapytać… a nawet to, o co nie przyszłoby Wam do głowy, aby zagaić.


Na wstępie warto wyjaśnić sobie jedno: to nie podręcznik praktyczny, czy monografia naukowa, jak mogłoby się wydawać. To pełnoprawna literatura piękna. Mało tego, że zapewnia czytelnikowi ogrom wiedzy o temacie wiadomym, ta książka napisana jest pięknym, poetyckim wręcz językiem i znajdziemy w niej odnośniki do innych znamienitych pisarzy, którzy pokusili się wspomnieć w swej twórczości o pszczołach.


Na szczególną uwagę zasługuje też niezwykle urokliwe, najnowsze na polskim rynku wydanie tejże pozycji. Twarda oprawa, a wewnątrz przepiękne, kolorowe ilustracje, niekiedy zajmujące dwie sąsiadujące strony.


To nie koniec estetycznych wrażeń. Mimo, że publikacja objętością zbliża się do pięciuset stron, układ tekstu jest na tyle przemyślany, mamy go niewielką ilość na każdej stronie, plus całostronicowe grafiki, że książkę przeczytamy szybciej, niż mogłoby się nam to na pierwszy rzut oka wydawać.


Autor ponad dwadzieścia lat zajmował się pszczołami, więc możemy mieć pewność, że zna się na rzeczy i chętnie się tą wiedzą dzieli. Nie dowiecie się może, jak je hodować, ale zapoznacie się ze wszystkim, co istotne dla mieszkańców ula. Pszczoły wszak zachwycały i inspirowały już starożytnych filozofów, a mam wrażenie, że do dziś ich należycie nie doceniamy.


Z książki poznamy budowę samego ula, anatomię pszczół (również na rysunkach), wygląd i cechy roju. Nie zabraknie ciekawostek o królowych i smutnym losie samców oraz informacji o pracy i pasji bartników. Esencją jednak jest cykl życia tych owadów. Pojawią się także rozbudowane rozważania filozoficzne. I choć tekst ma już swoje lata, również obecnie przyjemnością jest czytanie go.


Pozycja sprawdzi się raczej dla dorosłego czytelnika, ale i młodszy, zaciekawiony biologią może z niej czerpać wiadomości i mieć ogrom frajdy z poznawania intrygującego zagadnienia, jakim jest tytułowe życie pszczół.

74 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page